Implanty zębów

Jedną z metod uzupełniania braków w uzębieniu jest założenie implantu. Jest to stosunkowo młoda technika, która pozwala na odtworzenie czynności życia. Jednocześnie najwierniej oddaje naturalną fizjologię uzębienia, niwelując konieczność okresowej wymiany uzupełnienia czy szczególnej dbałości o odpowiednie osadzenie w szczęce.

Implanty zębów są rozwiązaniem trwałym. Gotowy wszczep bowiem składa się z niewielkiej tytanowej śruby, jak również korony, wykonanej z wytrzymałego kompozytu. Poszczególne elementy są w pełni biowchłanialne, odporne na uszkodzenia czy modyfikacje. Mocowanie w kości szczęki sprawia, że gotowy wszczep jest trwały i spełnia te same funkcje co naturalne zęby.

Metoda ta nie wymaga wykorzystywania sąsiednich zębów do podtrzymywania protezy, dzięki czemu może być stosowana u osób, które mają większe braki w uzębieniu lub sąsiednie zęby są słabe. W przypadku tradycyjnych protez bowiem te ostatnie narażone są na znaczne osłabienie lub nawet uszkodzenie.

W rezultacie pacjent, który zdecydował się na założenie implantu zębowego nie odczuwa dyskomfortu związanego z wyjmowanym wypełnieniem protetycznym, a dodatkowo wszczep może być traktowany jak każdy, zdrowy ząb – szczotkowany, czyszczony nicią, itp.

Jak wygląda założenie implantu stomatologicznego?

W naszym gabinecie dentystycznym w Gdańsku proces wszczepiania implantu rozpoczynamy od ogólnej konsultacji. Podczas jej trwania badamy ogólny stan zdrowia pacjenta, możliwości założenia tego rodzaju wszczepu, wykluczamy także ewentualne przeciwwskazania.

Najczęstszymi przeszkodami w założeniu implantów są między innymi:

  • choroby serca,
  • niektóre choroby kości,
  • leczenie onkologiczne,
  • niektóre choroby psychiczne,
  • ciąża.

Standardowo przeprowadzamy także diagnostykę radiologiczną, wykonując zdjęcie pantomograficzne. Na jego podstawie oceniamy stan tkanki kostnej – jej ilość oraz jakość.

W niektórych przypadkach należy przeprowadzić dodatkowe zabiegi chirurgii przedimplantacyjnej. Wymagają tego osoby z niewielką ilością tkanki kostnej lub o jej słabej strukturze. Wykonuje się wtedy augmentację kości, podniesienie dna zatoki szczękowej, przeszczep bloku kostnego czy Piezosurgery.

Sam proces wszczepiania implantów zębowych składa się z dwóch etapów – chirurgicznego i protetycznego.

Pierwszy etap:

polega na stworzeniu niewielkiego otworu w kości, przy pomocy specjalnych, kalibrowanych wierteł. Następnie w otworze umieszcza się śrubę wykonaną z tytanu, która będzie podstawą do implantu. Cały zabieg trwa około 20 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Po jego zakończeniu wszczep nie jest widoczny.

Po umieszczeniu śruby w kości następuje okres gojenia powstałej rany. Najczęściej trwa on od 2 do 6 miesięcy. W tym czasie wszczep zrasta się z kością, dzięki czemu uzyskuje się naturalną stabilność, właściwą żywym, zdrowym zębom. Szczególnie przez pierwsze tygodnie osteointegracji należy zachować szczególne środki ostrożności, aby proces gojenia przebiegał pomyślnie.

Kiedy lekarz dostrzeże, że proces osteointegracji dobiegł końca, odsłania wszczep, wkręca dodatkową, mniejszą śrubę gojącą, a także modeluje dziąsło.

Drugi etap:

zwany protetycznym, następuje po upływie ok. 14 dni.

Polega on na pobraniu wycisków protetycznych, stworzeniu odpowiedniej korony zęba oraz jej zamocowaniu. Dokładny kolor implantu lekarz ustala wraz z pacjentem.

Po zakończeniu implantacji w naszym gabinecie dentystycznym w Gdańsku lekarze wskazują dobre praktyki higieny jamy ustnej, jak również ustalają z pacjentem terminy wizyt kontrolnych, podczas których sprawdza się, czy dany wszczep funkcjonuje prawidłowo.

 

Dental House                          
ul. Żwirki i Wigury 2                    
woj. pomorskie                           
80-463 Gdańsk 

tel: (58) 340 96 93
(+48) 530 007 728
info (małpa) dental-house.com.pl