Protetyka

Po ekstrakcji jednego lub wielu zębów wskazane jest wykonanie protezy, która zastąpi nam poszczególne braki w uzębieniu. Jest to bardzo ważne, bowiem z jednej strony umożliwia nam przywrócenie naturalnej czynności życiowej, jaką jest żucie pokarmu, z drugiej natomiast zapobiega przemieszczaniu się pozostałych zębów, ich osłabieniu lub stopniowemu skrzywianiu.
 
W dzisiejszych czasach protetyka znacznie się rozwinęła, umożliwiając stworzenie uzupełnienia w niemal każdym przypadku. Jednocześnie wykorzystywane materiały są bardziej wytrzymałe i estetyczne, a także (co szczególnie ważne dla pacjentów) komfortowe w użytkowaniu.
 
W naszym gabinecie dentystycznym w Gdańsku podczas konsultacji protetycznej wspólnie z pacjentem ustalamy, jaki typ protezy będzie najlepiej dopasowany do potrzeb. Na tę decyzję składa się wiele czynników, takich jak chociażby położenie luki w uzębieniu, kondycja pozostałych zębów i wiele innych.
 
Ze względu na szeroki zakres wykorzystywanych w stomatologii protez powstała ich kwalifikacja, dzieląca poszczególne typy ze względu na sposób zamocowania. Wyróżnić można protezy stałe lub ruchome.
 
Pierwsze z nich wyróżniają się tym, że nie można ich usunąć bez interwencji lekarza. Trwale umieszcza się je na zębach pacjenta.
 
Do tej kategorii należą przede wszystkim:
  • korony – są one stosowane w przypadku mocno zniszczonych lub zbyt małych zębów; mogą być zakładane zarówno na zęby żywe, jak i martwe; znacznie wzmacniają one naturalną strukturę zęba, a jednocześnie wpływają na estetykę uzębienia,
  • mosty – jest stosowana w przypadku braku od jednego do kilku zębów; warunkiem ich założenia są zdrowe i silne zęby sąsiadujące, które mają stać się filarem do mostu.

Protezy ruchome natomiast umożliwiają ich swobodne wyjęcie np. w celu oczyszczenia z drobinek pokarmu lub na noc. Mimo że uważa się to rozwiązanie za mniej estetyczne i wygodne niż korony lub mosty, to jednak mają one również znaczącą zaletę. Jest to równomierne rozłożenie siły podczas przeżuwania pokarmu na większą przestrzeń, co w rezultacie nie obciąża pozostałego uzębienia.
 
Uzupełnienia tego typu można podzielić zarówno na jego zasięg, jak i wykorzystany materiał. Pierwszy z podziałów dotyczy przede wszystkim tego, czy proteza jest całkowita (uzupełnienie całego łuku zębowego), czy częściowa (uzupełnia kilka braków).
 
Drugi podział natomiast opiera się na stosowanych metodach i materiałach, z których tworzone jest uzupełnienie.
 
Może być to proteza:

  • akrylowa – wykonywana z żywicy akrylowej, opiera się na metalowych klamerkach, biegnących po powierzchni pozostałych zębów,
  • * szkieletowa – najczęściej wstawia się nią w przypadku braku kilu sąsiednich zębów, jest bardziej komfortowym rozwiązaniem z punktu widzenia pacjenta, ponieważ nie zaburza odczucia smaku i zajmuje mniej miejsca w jamie ustnej.
 

Jak przebiega leczenie protetyczne?

 

W przypadku każdego pacjenta, zgłaszającego się do naszego gabinetu dentystycznego w Gdańsku, pierwszą wizytę przeznaczamy na dokładną konsultację protetyczną. Kontrolujemy wtedy szczegółowo stan jamy ustnej, liczbę braków w uzębieniu, a także możliwości wykorzystania konkretnego uzupełnienia.
 
Przeprowadzamy także wywiad z pacjentem, poznając jego oczekiwania wobec leczenia protetycznego, a także ogólny stan zdrowia. W razie potrzeby wykonujemy także zdjęcie rentgenowskie (pantomogram), na podstawie którego dostrzec można ewentualne nieprawidłowości w uzębieniu pacjenta.
 
Konsultacja ta umożliwia przygotowanie przez lekarza propozycji dla pacjenta, dotyczącej preferowanych sposobów wypełnienia, docelowych efektów leczenia, jak i ich kosztów. Na podstawie decyzji pacjenta lekarz informuje o dalszym przebiegu procesu wykonywania uzupełnienia.
 
Kolejnym etapem jest wykonanie specjalnych wycisków, które będą stanowiły podstawę do stworzenia uzupełnienia, dopasowanego do indywidualnej linii dziąseł pacjenta. W tym czasie dopasowuje się również kolor protezy.
 
Na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje stworzone według indywidualnych parametrów przykładowe uzupełnienie, wykonane z wykorzystaniem wosku. Pozwala to na wyeliminowanie ewentualnych nieprawidłowości w stworzonej formie. Kiedy już jest ona odpowiednio dopasowana do zgryzu pacjenta, wykonuje się właściwy odlew, który przekazywany jest pacjentowi na kolejnej wizycie.
 
Na tym jednak nie kończy się leczenie. Należy przez pewien okres zgłaszać się na wizyty kontrolne, podczas których monitoruje się prawidłowy sposób osadzania protezy.

 

Dental House                          
ul. Żwirki i Wigury 2                    
woj. pomorskie                           
80-463 Gdańsk 

tel: (58) 340 96 93
(+48) 530 007 728
info (małpa) dental-house.com.pl