Wybielanie zębów

Na początku życia każdego człowieka, kiedy to w jamie ustnej zaczynają wyrastać zęby (początkowo mleczaki, następnie stałe), są one koloru białego. Jednak po upływie kolejnych lat, kiedy to dziecko, a potem dorosły ma kontakt z kawą, mocną herbatą i wieloma innymi barwionymi artykułami żywnościowymi, kolor ten ulega ciemnieniu.

Istnieją także dodatkowe czynniki, które mają wpływ na szybsze przebarwianie zębów. Jest to przede wszystkim palenie papierosów lub inne używki, przyjmowanie niektórych leków (np. tetracykliny), jak również niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Czasami powstają także przyczyny, na które nie mamy wpływu. Wiążą się z obciążeniem genetycznym lub poszczególnymi chorobami, takimi jak chociażby wrodzona porfiria, zaburzenia pracy gruczołów, alkaptonuria, próchnica lub martwica miazgi.

Tak szeroki zakres czynników, powodujących przebarwienia zębów sprawia, że wiele osób skarży się na utratę naturalnej bieli zębów, która przecież ma ogromny wpływ na postrzeganie nas przez innych. Prawie każdy uśmiech odsłania nasze zęby, dlatego też wiele osób dąży do ich wybielenia.

W dzisiejszych czasach na rynku powstało wiele różnych preparatów (przede wszystkim past lub płynów), dostępnych w sklepach, zapewniających wybielenie zębów. Substancje te jednak działają wyłącznie na zewnętrzną część szkliwa, powodując wyłącznie jego czasowe rozjaśnienie.

Długotrwały efekt dają natomiast specjalistyczne zabiegi, pozwalające nie tylko na oddziaływanie powierzchniowe, ale także dogłębne wnikanie danego preparatu w wewnętrzne struktury zęba. 

W naszym gabinecie dentystycznym w Gdańsku przeprowadzamy wybielanie zębów na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest zabieg przy wykorzystaniu lampy Beyond.

Jest to w pełni bezpieczna metoda, dająca natychmiastowe i widoczne efekty. Cały zabieg opiera się na kilku etapach. Po odpowiednim rozwarciu ust oraz zabezpieczeniu dziąseł oraz oczu (przed szkodliwym promieniowaniem lampy), pokrywa się zęby specjalną mieszanką żelu wybielającego oraz katalizującego (Nite White), a następnie uruchamia się lampę Beyond na 10 minut. W razie potrzeby zabieg ten jest powtarzany. Po jego zakończeniu usuwa się zabezpieczenia i określa uzyskany odcień zęba.

Bardzo ważne jest po zabiegu lampą Beyond zachowanie tzw. białej diety, czyli unikanie pokarmów barwiących oraz powstrzymanie się od palenia papierosów.

Drugim sposobem na polepszenie wyglądu przebarwionych zębów jest metoda nakładkowa, przeprowadzana w domu. Na pierwszej wizycie stomatolog ocenia możliwości zastosowania tej techniki i w przypadku braku przeciwwskazań pobiera wyciski zębów pacjenta w celu wykonania specjalnych, indywidualnych nakładek.

Na kolejnej wizycie pacjent odbiera przygotowane szyny, a także otrzymuje odpowiednią ilość strzykawek z żelem wybielającym. Przez kolejne dni nakłada przezroczyste szyny, wypełnione żelem i w zależności od wskazań lekarza, nosi je przez kilka godzin w dzień lub przez całą noc. Najczęściej proces ten trwa od dwóch do czterech tygodni i daje zadowalające efekty.

Niezależnie od wybranej metody wybielania należy mieć na uwadze, że uzyskane efekty nie są stałe i czas ich trwania zależy przede wszystkim od odpowiedniej higieny jamy ustnej, jak również realizowanej diety.

Ceny świadczonych przez nasz gabinet dentystyczny w Gdańsku zabiegów zależą przede wszystkim od liczby niezbędnych wizyt, a także wybranej metody. W przypadku wybielania przy pomocy lampy ceny rozpoczynają się od 1100 zł, natomiast w przypadku metody nakładkowej od 550 zł. Wykonujemy także wewnętrzne wybielanie pojedynczego zęba martwego (cena od 150 zł).

 

Dental House                          
ul. Żwirki i Wigury 2                    
woj. pomorskie                           
80-463 Gdańsk 

tel: (58) 340 96 93
(+48) 530 007 728
info (małpa) dental-house.com.pl